Kuchyňské pracovní desky

Výhody kamenné desky v kuchyni je že, její odolnost proti vodě a horkým hrncům nemá mezí. Kamenná deska zajistí punc elegance a čistoty snoubené s odolností a praktičností.

Materiál

Žula

Nejčastěji tloušťka 3cm. povrch leštěný, kartáčovaný i kombinovaný. Žuly jsou obecně velmi odolné a vhodné do kuchyně.

Mramor
.Jen málokterý mramor má vlastnosti vhodné na pracovní kuchyňské desky. Používají se spíše na obklad zadní stěny kuchyně.Jsou náročnější na údržbu ale v mnoha zemích se používají právě i desky z mramoru.

Možnosti instalací dřezů

1. Dřez vrchem (cenově nejvýhodnější)
2. Umístění dřezu v jedné úrovni s povrchem kamene.
3. Dřez ze spodu pěkné praktické pracné.
4. Zhotovit kamenný dřez, je to pěkné praktické ale náročné a drahé.

Je třeba předem si pohlídat aby šířka dřezu vlezla i z baterií na desku. Pokud je baterie na střed dřezu montovaného ze spodu musí být na zadní straně prostor alespoň 10 cm . Je dobré mít desku o něco širší 62 – 64 cm.

Vodovodní baterie

1. Umístění přímo v pracovní desce. Zde je důležité aby dřez nebyl příliš široký nebo příliš dlouhý, vrtem do kamene oslabujeme nosnou plochu.
2. Umístění v dřezu. Zde je výhoda že voda která občas sklouzne po baterii kápne na odkapávač dřezu.

Zásuvky

Trendem jsou zásuvky výklopné, otočné nebo stojanové. Všechny mají společné jedno, jsou zabudované v pracovní desce. Vždy mějte na mysli že ne vše co je trend je super. Často lidé přicházejí s tím že je chtějí blízko varné desky, zde je třeba brát zřetel na občasné nehody v kuchyni kdy něco na plotně nevyjde a mokro se může velmi lehce dostat právě do systému těchto zásuvek. Pokud to jde je nejlepší z hlediska údržby a bezpečnosti mít zásuvky ve zdi. Ostrůvky vyjímaje ty většinou nemají jiných možností než právě umístění v pracovní desce.

Dávkovač saponátu

Pod linkou je nádržka na saponát. Pozor na to aby šli vyměnit a dokoupit vrchní dávkovače a aby se doléval saponát vrchem. Pokud budeme už vrtat další otvor do kamene tak aby byl praktický.

Kamenný obklad kuchyně

Je možné ze stejného kamene jako pracovní deska jen změnit povrchové úpravy. Nebo i jiný druh kamene. Do obkladů se vrtají otvory na vypínače a zásuvky.

Rozmístění spojů na desce je závislé na délkách na příčkách na druhu kamene a na rozmístění výřezů.

Spoje jsou dělány s takovou péčí že někdy nejsou ani vidět, vše ale záleží i na druhu kamene a místě spoje.

Montáže pracovních desek z kamene děláme ve spolupráci s výrobci kuchyní. Je třeba vašemu výrobci kuchyně oznámit že chcete pracovní desku z kamene u nás si kámen vybrat.

Varné desky:

Běžně jsou položeny na povrchu žuly. Ale zapouštíme je i do kamene do jedné roviny s povrchem žuly.

Ovladač zátky dřezu na lince:

Další otvor do kamene v nejužších místech, děláme běžně i tyto otvory do desky.
Montáže pracovních desek z kamene děláme ve spolupráci s výrobci kuchyní. Je třeba vašemu výrobci kuchyně oznámit že chcete pracovní desku z kamene u nás si kámen vybrat.